Układ kostny

Tak jak solidny obcas w bucie jest niezbędny do utrzymania równowagi, tak kość jest niezbędna do prawidłowego działania całego układu szkieletowego, który pozwala nam się sprawnie poruszać.

bucik

 

Układ kostny to misterna kompozycja doprowadzana do perfekcji przez wieki ewolucji człowieka. Wszystkie elementy ludzkiego szkieletu harmonijnie ze sobą współgrają, każda z kości pełni określoną funkcję, w której jest niezastąpiona. Dlatego tak ważne jest, by kości były mocne i zdrowe, bo to dzięki nim możemy wykonywać całą gamę ruchów.

Od momentu przyjścia na świat, to właśnie układ szkieletowy rozwija się tak, by dać złożonemu organizmowi człowieka oparcie i siłę. By zapewnić ochronę wszystkim ważnym organom, przez całe życie człowieka. 

Kość jest żywą tkanką, która stale się przebudowuje, aby szkielet był silny i zdrowy. Kość zbudowana jest głównie z wapnia, którego zawartość z wiekiem znacznie spada. Zmniejsza się gęstość mineralna kości i zaburza się jej struktura, przez co staje się słabsza.

Aby utrzymać zdrowe i mocne kości należy dostarczać wapń, a w prawidłowym jego wchłanianiu i wykorzystaniu pomaga witamina D.

Drukuj